KATARZYNA GAUER

PORTFOLIO

 

  • Profesor Józef Walczak - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: 
    Już od dłuższego czasu z dużą satysfakcją przyglądam się pracy naszej młodej malarki Katarzyny Gauer. W czasie studiów rzadko dochodzi się do tego tajemniczego, nieuchwytnego niemal momentu, w którym nagle staje się jakby na przełęczy, za którą rozpościera się świat, gdzie tkanka relacji zbudowana na nawykach codzienności przestaje funkcjonować, a zaczynają się ujawniać takie struktury i zależności, do jakich zdolna jest dojść tylko wyobraźnia. Wydaje mi się, że w takim momencie bywa się artystą – i sądzę, że taki próg przekroczyła Katarzyna Gauer.

  • Doktor Agnieszka Balewska o twórczości Katarzyny Gauer: 
    Wystawa malarstwa Przestrzeń subiektywna nie każdy obraz ma swój tytuł, każdy opowiada swoją własną, intymną historię: ścierania gruntów, warstw i zakrywania ich w kolejnych dotknięciach różnych narzędzi, nie tylko pędzla. Również zdecydowane, pojawiające się w przestrzeni tła – biele, szarości czy błękity – stanowią o matowej i szlachetnej materii apli. Oto płaszczyzny, jakby wykrojone z form kamiennych struktur i fakturalnego, zdzieranego podobrazia. Nasuwają się skojarzenia z wodą, szkłem, taflą, granicą – pomiędzy tym, co opisane jest przez krawędź form zewnętrznych, a tymi formami, które opisane są jako kształty wewnętrzne. 

    Z malarskich gestów Katarzyny Gauer wynika prostolinijny elementarny zapis. Dla całości ekspozycji ważna jest harmonia, łagodność i pogodna, optymistyczna nuta samej czystej, plastycznej gry malarskiej.

    Mimo iż obrazy powstają w indywidualnym rytmie, to proces malowania prac jest kompleksowy, złożony, syntetyczny. Artystce zależy na tym, aby jej obrazy poruszały widza i dawały mu w odczuciu „azyl wolności”, jaki stanowi on dla niej samej w potocznej rzeczywistości. (czyt. więcej...)

  

 "SZTUKA MŁODYCH-
- Katarzyna Gauer"
Gazeta Wyborcza
Trojmiasto.pl
O.pl,    Artinfo.pl
Galeria zdjęć z wernisażu
 Świdnicki Ośrodek Kultury
Galeria zdjęć z wernisażu
Galeria Sztuki CKiSE
miastokolobrzeg.pl
Galeria zdjęć z wernisażu
   

 Wystawa w Galerii MBWA Leszno
Galeria zdjęć z wernisażu

 

 Muzeum Mazowieckie w Płocku